علائمی که نشان می دهند باید یک تشک جدید خریداری شود:

خوب می دانیم که هر فرد حدود یک سوم از شبانه روز و به عبارتی دیگر یک سوم از عمر خود را بر روی تشک سپری می کند و با توجه به این نکته میتوانیم دریابیم که تشک چه نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می کند. در نظربگیرید اگر حدودا ۷۵ سال زندگی کنید حدود ۲۵ سال از این مدت را در رختتخواب سپری کرده اید و کیفیت و و ضعیت تشک شما  تعیین  می کند که آیا می توانید به راحتی بخوابید یا مدام غلت می زنید و لحظات راحت یا سختی را در زمان استراحت می گذرانید. بدیهی است که خوابی راحت موجب کسب انرژی و سرحالی جسم و روح است و به دنبال آن متضمن روزی سازنده

مواردی هستند که دانستن آن به شما کمک می کند بدانید آیا وقت آن رسیده است که برای استراحتی کامل و راحت، تشک خود را تعویض کنید و تشک جدیدی بخرید؟

به علامتهایی که در ذیل اشاره می شود توجه بفرمایید:

۱- تشک قدیمی شده است:

به گفته متخصصان این صنعت،  عمر یک تشک به طور متوسط  و بنا به شرایط خاص در حدود ۷ تا ۱۰ سال است .  در واقع عمر تشک به طول زمانی گفته می شود که یک تشک بتواند استحکام، سطح راحتی  خود را حفظ کند.  لازم به ذکر است که طول عمر تشک بر اساس کیفیت مواد اولیه ای که از آن ساخته شده است، متفاوت است.

امروزه تشک های فنری هنوز هم رایج ترین نوع تشک برای فروش هستند..تشک های فنری با کیفیت بالا  حتی می تواند تا ۱۰ سال طول عمر داشته باشند، اما یک تشک سیم پیچی ضعیف ممکن است بیش از چهار یا پنج سال طول عمر نکند و البته تشک های فومی هستند عمری بیشتر نسبت به فنری ها حتی هیبرید ها ( تشک هیبرید محصول نسبتا جدیدی است که در آن یک سیستم فنر منفصل هسته پشتیبان و چند لایه مموری فوم یا لاتکس رویه تشک را تشکیل می دهند. ایده اصلی این بوده است که تشک تخت بتواند بدون از دست دادن ویژگی فنریت خود پشتیبانی کافی از بدن در حین خواب ایجاد کند) دارند.

نحوه و میزان استفاده، عمر تشک شما را کوتاه می کند. اگر  به چرت های بعدازظهر عادت داشته باشید، یا به غیر از زمان خواب از آن استفاده های دیگری می کنید( مثلا از لبه تخت به عنوان صندلی استفاده شود و …) تشک شما سریع تر از بین می رود.

و اگر از عمر تشک تان بیش از پنج سال می گذرد، این احتمال وجود دارد که به یک تشک جدید نیاز پیدا کنید.

۲-تشک خم شده است:

اگر احساس می کنید هر بار که می خوابید  بعد از مدتی به سمت مرکز تخت خواب کشیده می شوید و فرو می روید، به این معنی است که تشک شما وضعیت ثبات و استحکام خود را از دست داده است.

گود شدگی و افتادگی در وسط،  ساده ترین راحت ترین راه برای شناسایی تشک هایی است که به تعویض نیاز دارند.

الزاما خم شدن تشک، همیشه در وسط بستر نیست. ممکن است در جایی که یکی از زوجین سنگین تر از دیگری است و یا زمانی که یک فرد سنگین بیشتر از یک طرف تخت خواب می خوابد، اتفاق بیفتد.

در این موارد، تشک کج به نظر می رسد  که دو عامل اصلی می توانند  باعث شکستگی تشک شود:

۳- پشتیبانی مرکزی وجود ندارد:

بسیار اهمیت دارد که به قاب تختی که انتخاب می کنید هم به اندازه خود تشک توجه شود، به خصوص با سایز تشک هایی بزرگ تر مثل ملکه(Queen) و شاه (King ). چارچوب تخت خواب بایستی از پشتیبانی مرکزی برخوردار باشد.

این پشتیبانی در اغلب قالب های فلزی ساخته شده است و اضافه کردن یک پشتیبانی مرکزی به قاب های چوبی معمولاً ساده است. گاهی اوقات یک چارچوب ضعیف یا حرکت قوی می تواند حمایت از مکان را منحرف کند، که منجر به احتمال افزایش افتادگی می شود. اگر احساس می کنید که تشک شل شده است، چارچوب تختتان را چک کنید تا مطمئن شوید که به درستی تراز شده و از تشک پشتیبانی می کند.

 

 

۴- تشک چرخانده نمی شود:

به دلیل تفاوت وزن افراد و زوجین نیاز هست که هر چند وقت یک بار( هر سه ماه ) تشک را بچرخانید تا از استفاده مدام از تشک در یکحالت جلوگیری شده و عمر تشک و استحکام آن حفظ گردد.

۵- تشک قدرت تحمل وزن شما را ندارد:

اگر شما یا همسرتان اضافه وزن زیادی پیدا کرده اید، و تشک شما بیش از حد قدیمی است امکان دارد دیگر برای وزن شما مناسب نباشد و استحکامش را از دست داده و  دچار خم شدگی و فرو رفتگی شود چرا که دیگر توان وزن شما را ندارد و زمان آن رسیده که برای تعویض تشک خود اقدام کنید.

۶-  با درد از خواب بیدار می شوید:

اگر صبحها با درد و به سختی بیدار می شوید  ممکن است باعث  این درد و ناراحتی تشک باشد. توجه داشته باشید که یک تشک خوب، تکیه گاه مناسبی برای حفظ ستون فقرات و بدن شما را فراهم می کند. اصولا ستون فقرات انسان یک منحنی  به شکلS    دارد و زمانی که  بر روی شکم و یا کمر می خوابید، بایستی حفظ شود. یک تشک خم شده باعث می شود که ستون فقرات شما بیشتر از آنچه که باید خم شود و منحنی را بیش از حد برای افراد در خواب صاف کند.

تشک شما ممکن است بسیار سخت و یا بسیار نرم باشد. بسیاری از مردم فکر می کنند که تشک های سفت تنها گزینه برای افراد با درد کمر است، اما یک بررسی از مبتلایان درد کمر نشان می دهد که افراد با تشک های بسیار سخت در واقع بدترین کیفیت خواب را گزارش کرده اند.

اگر درد و ناراحتی شما بدتر از وقتی است که بیدار می شوید و بعد از کمی کشش و حرکت خوب می شود، باید تشک خود را تعویض کنید.

 ۷- تشک سر و صدا می دهد:

سر و صدا یکی از بزرگ ترین نشانه های گرفتن یک تشک جدید است. این سر و صداهای ناخوشایند خوابیدن را سخت تر می کند و تشک های بد با کوچک ترین حرکت صدا می کنند.

اگر صدای جیر جیر کردن تشک شما را می آزارد آن را با خرید تشک فومی و ترکیبی از بین ببرید. یک طراحی بدون حلقه های فلزی می تواند شما را از سردردهای شدید در طول زمان حفظ کند.

 

 

۸- تجمع باکتری یا میکروب، تعریق عرق، چربی و پوست:

کهنگی و قدیمی بودن  تشک  باعث می گردد که به تدریج به دلیل تعریق بدن، انتقال چربی بدن به تشک و لایه اندازی های سلولهای پوستی، بتدریج  انواع آلودگی ها و میکروبها در تشک خانه کنند و بدیهی است که  تجمع آنان باعث بیماریهای تنفسی، پوستی و … گردند.

لازم به ذکر است که تعریق به تنهایی باعث تخریب تشک می شود و از طول عمر تشک می کاهد.

مواردی که ذکر شد تنها بخشی از دلایل موجهی برای تعویض تشک بود. عوامل دیگری چون ایجاد قارچ و کپک در تشک و همینطور غبارهای مایت نیز در تشک های کهنه دلایلی هستند که به نشان می دهند برای سلامتی خود،  تشک خود را تعویض کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید